Filipinai. Kokias kainas radom ne pačioje pigiausioje Pietryčių Azijos šalyje.

Filipinai. Kokias kainas radom ne pačioje pigiausioje Pietryčių Azijos šalyje.

Šitas straipsnis, kurį rašiau gulėdama paplūdimyje, dedikuojamas dviems nuotykių ištroškusioms keliauninkėms, kurios jau krauna lagaminus ilgai kelionei (tokiai kaip mūsiškė, low budget), todėl draugiškai ir išimties tvarka postinu jį ir tikiuosi, kad kažkas planuojantis biudžetinę kelionę ar tiesiog besiruošiantis vykti į Filipinus, ras čia kažką naudingo. Išsamus mėnesio biudžetas dar tik bus, mat šiuo metu vis dar kaitinuosi Filipinų karštyje ir vis dar turiu pesų.

Gatvės maistas.

Kainos. Ištikrųjų tai kainos labai skiriasi salose ir miestuose, kurortuose ir labai labai populiariuose kurortuose. Skaičiuoju kursu 1 e-57 pesai (tokį prastą gavom imdami pinigus nuo kortelės).

Tarkim kava, o Jėzus kaip pasiilgau kavos, tikros tirštos juodos su nuosėdom kavos, na arba Balio kavos, nes čia yra tragedija iš didžiosios T-tirpi saldi šlykštynė. Itališkam restorane kapučino ar juoda kava 150 pesų (2,63 e), espreso restorane vėlgi pigiausia ką teko rasti buvo 85 p (1,49e), o tai yra gerokai brangiau nei Italijoje ar Lietuvoje, tuo tarpu pigios tirpios 3in1 galima gauti už 20-30 pesų (0,35-0,52e) arba vidutinio skonio brewed juodos už 30-70 (0,52-1,23 e) McDonalde, Dunkin Donuts, Jollibee ir tt.

Patiekalas paprastame restoranėlyje (pvz canton makaronai dviems) nuo 160 p (2,8 e), kiti patiekalai nuo 200 p (3,5 e) be ryžių bet galima dalintis ir dažniausiai vieno plius minus gana. Pica nuo 200 – 300 p (3,5 – 5,6 e,) bet manau galima išgyventi ir be jos. Pasta (europietška/vakarietiška) panašiai ir nevisada atrodo labai skaniai. Gatvės maistas iš puodų nuo prekystalio apie 15 – 60 (0,26 – 1,05 e) už porciją mėsos su ryžiais arba noodles su kepenėlėmis ir daržovėm arba sriubos dubenį su gabalu mėsos. Pusryčiai nuo 100 pesų (1,75 e) su tirpia kava.

Maistas iš puodų.
Canton makaronai dviems. 
Jollibee maistas pigus ir pasirinkimas didelis. Labai vietinių mėgstama valgymo vieta.

Užkandžiai ir saldumynai čia labai pigus, jei žinoma ne Pringles ir Lays perki ir ne Toblerone šokolado užsimanai. Vietiniai šokoladukai, tokie kaip Choco mucho su juodu šokoladu (skaniausi) apie 7 pesus (0,12 e), o bandelės nuo 3 p už vnt (0,05 e).

Skaniausios bandelės El Nido čia. Su sūriu.

Vanduo irgi šioks toks pirkinys on daily basis jei jo nėra hostelyje arba svečių namuose (tobula kai yra ir gali prisipilti nemokamai ir dar tobuliau kai gali gauti karšto ir pasidaryti kavos (tirpios, bet juodos) ar avižinės košės pusryčiams (jos pakelis (keli šimtai gramų) net parduotuvėje (panašioj į landynę) nekainuoja daugiau nei 55 pesai (mažiau nei 1 e). Tai vandens 1l apie 30 p (0,53 e), 1,5 l 40 pesų (0,7 e) ir tt. nuo vietos kur perkat ir nuo miesto priklauso. Taigi išgeriant bent porą litrų per dieną jau kainuoja mažiausiai eurą. Kokokokokokosaiiii – mano meilės kokosai, normaliai kainuoja 30 pesų (0,53e) (atsigeri ir pavalgai) bet žinoma El Nido ir Panglao mažiausiai 50 p (0,88e) už vienetą, nes gi kurortai. Anyway pigu, skanu, labai sveika (nereikia vitaminų gert) ir labai gaivu. Beje kadangi vanduo dažniausiai distiliuotas, be jokių mineralų, tai prasideda tokie reikalai: trūkčioja nervai ir traukia mėšlungiai. Daug prakaituojant ir geriant “tuščią” vandenį nėra ko ir stebėtis, taigi kokosų vanduo yra geriausias vitaminų ir mineralų šaltinis už žiauriai gerą kainą (čia ne vaistinės reklama nors ir skamba panašiai). Yra ir mineralinio, gero vandens, bet jo reikia paieškoti, nes maždaug 90 proc. parduodamo vandens yra tiesiog distiliuotas geriamas vanduo.

Bananai, be jų nepraėjo nei diena, o mokėt teko įvairiai nuo 10 pesų už vnt (0,18 e) iki 45 p už kg (0,79 e). Hahahaha, apgaudinėja kas netingi todėl keep in mind, kad normaliai tai 30-40 pesų už kg (0,53- 0,70 e) turėtų kainuoti. Tikrai saldūs ir skanūs, o dar ir pigus ir rasti galima ant kiekvieno kampo ir kiekvienoj šalikelėje. Sako, kad Filipinai mangų šalis, bet kai tas mangas kainuoja virš euro ir yra rūgštus nežinau, man Tailande skanesni. Taigi mangai apie 160 pesų (2,81 e) už kg, bet galima rasti ir geresnių kainų bei įvairių rūšių. Yra ir obuolių vietiniai labai mėgsta jiems čia egzotika ir moka mažiausiai 10 pesų (0,18e) už vieną obuolį. Aš, ačiū, atsisakiau šios egzotikos, man gerai ir kokosai.

Turgus.

Benzinas 46-60 p (0,81 – 1,05e) vėl kaina svyruoja nuo salų ir turistiškumo lygio, galima gauti degalinėse arba iš Colos butelio pakelėj (keliais pesais brangiau).

Motorolerio nuoma nuo 350 iki kogero 700 parai (nuo 6 iki 12 e). Čia vėl nuo vietos kur nuomoja priklauso. Kitas transportas toks kaip tricycle yra derybų menas, tikrai, tarkim galima nuvažiuoti 30 kilometrų už 400 pesų (7e ir telpa apie 3-4 žmones), galima nuvažiuoti su shared trycicle 20 km už 25 pesus (0,44e) žmogui, tik neaišku kada išvažiuosi ir kiek žmonių paims (greičiausiai kiek telpa ir dar porą ekstra kur nors užkiš). Teko ir 20 km už 300 (5,26e) važiuoti, ir 3 km už 100 pesų (1,75e). Miesto tricycle dažniausiai turi fiksuotą kainą apie 10 pesų (0,18e) plius vienas kitas pesas už kilometrus (panasiai kaip taxi, tai jei išsiaiškini kainą neapgauna ir miesto ribose moki centus). Dar yra garsieji Jeepneys kur tikrai pigu bet tikrai nepatogu ir pergrūsta. Grafikas aišku, kad neaiškus, nu bet kainos juokingos, tarkim 30 km 27 pesai (0,47 e. Čia iš Loboc iki Tagbilaran). Mieste apie 10-15 pesų (0,18-0,26e), kaikur tik 7 p (0,12 e). Dar pigu ir patogu keliauti autobusais, trumpesnius atstumus galima nuvažiuoti pigiai pasigavus motorolerį su vairuotoju, tip pigiau nei tricycle, ypač jei važiuojat dviese. Miestuose veikia uber, grab ir net taxi važiuoti nėra labai brangu. Galima derėtis arba važiuoti su taksometru, abu variantai neblogi.

Jeepney mieste.

Keltai. Jų čia daug į visas puses, o kainos skiriasi nuo kompanijos ir salos į kurią plaukiat. Iš Liloan (Cebu sala) plaukia keltas į Negros salą iš kur galima pasiekti Dumaguete tai bilietas vos 62 pesai (1,09 e ir 30 min kelionė). Tada iš Dumaguetes yra keltas į Siquijor salą (tiksliau keli skirtingi) ir kaina yra apie 130 pesų (2,28e) ir plaukia apie 1h50min. O jau iš Siquijor plaukia keltas tarkim į Bohol salą (pigus plaukia tik kelis kartus per savaitę ir 7 vakare arba naktį, bet kainuoja biški virš 200 pesų (3,51e)), už visus 700 pesų (12,28e, aišku greitas kaip F-1 ir supa labiau bei kaikurie atrakcionai). Bandymas plaukti keltu iš Cebu į Manilą baigėsi bilieto grąžinimu (čia kita ilga istorija, kaip mūsų keltą atkėlė dviem dienom į priekį, todėl pirkom lėktuvo bilietus), bet yra ir tokių variantų, tam kas taupo arba mėgsta plaukioti. Jo trukmė apie parą, kaina su 2GoTravel apie 30 e (gauni lovą ir pusryčius, pietus ir vakarienę). Jei rimtai, keltų čia daug ir įvairių, gana populiari trasporto priemonė, juk visgi 7000 salų.

Nakvynė nuo kelių iki velniai žino kelių šimtų eurų, bet biudžetiniai variantai yra vidutiniškai apie 7 eurus už naktį, bet vėl minimali kaina El Nido yra dvigubai didesnė nei Cebu ir tt. Kuo arčiau paties populiariausio paplūdymio, tuo žinoma brangiau. Orientacinė minimali kaina Cebu apie 5 e tuo tarpu El Nido 9 e.

Turai nelabai atsiejama dalis, nes kaip ir nepamatysit El Nido grožio be laivelio, o laivelis tai jau kaip ir yra turas. Jų yra beveik visur ir kainos yra nemažos. 1200-1600 p (21-28e) nors girdėjau kad Coron yra pigesnių. Dažniausiai turai su maitinimu ir beveik visą dieną ir beveik visi verti to ką sumoki. Beje jos dar negalutinės nes 99 procentai turų turi papildomų mokesčiukų, tarkim kažkoks enviromental mokestis neįskaičiuotas arba teks pačiam turėti snorkelinimo įranga ir plaukiojimo batus (žinoma už papildomą mokestį tau viską išnuomos agentūra) arba reik pasiimti kajaką jei nori pamatyti lagūną, todėl mokėsi atskirai kažkur vidury vandenų. Šitas yra labiausiai užknisantis reikalas Filipinuose! Papildomi mokesčiai visur, tikrai. Net išplaukiant su keltu susimoki uosto mokestį. Arba dar geriau, išskrendant iš šalies (kartais ir ne vien) turi sumokėti apie 700 p (12,28) oro uosto mokestį (išskrendant iš Clark, Cebu ir dar kažkurių oro uostų, gerai kad bent Maniloj nebėra šitos nesąmonės), taip kad čia visada reikia turėti bent 1000 p ekstra mokesčiams.

Alus ir kiti gėrimai. Nors mes ne alutį gurkšnoti čia atskridom jis toks pigus, kad padegustavom, nemeluosiu. Kurortuose ir paplūdimio restoranuose brangesnis, apie 80 p ir daugiau kartais (1,4 e nors beveik visur yra Happy hour tai 2 už vieno kainą), normaliai paprastuose baruose apie 50 p (0,88e už 0,33 l). Parduotuvėje dar pigesnis. Vietinis romas Tanduya yra toks pigus (2 eurai 0,7 l), kad sunku patikėti, beje yra ir daugiau pigių gėrimų, bet nemanau kad jie verti dėmesio.

xoxo

MinykaDo



Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *